ATP atsargų organizme nėra, todėl nuolat vyksta ATP sintezė iš sukauptų žaliavų. Žaliava ATP sintezei – tai riebalai ir angliavandeniai.

Angliavandeniai saugomi glikogeno pavidalu kepenyse ir raumenyse, o riebalai – trigliceridų pavidalu dažniausiai saugomi riebaliniame audinyje.

Energija  reikalinga:

  • Organizmo ląstelėms

Kiekviena ląstelė – užprogramuota dirbti tam, kad organizmas išgyventų. Nervų ląstelės perduoda signalus, imuninės ląstelės gaudo mikrobus, kepenų ląstelės verčia vienas medžiagas kitomis, detoksikuoja, endokrininės liaukos gamina hormonus, raumenų ląstelės atlieka mechaninį darbą. Ląstelių darbui reikia energijos. Vienų ląstelių darbui reikia daug energijos, o kitų ląstelių darbui reikia mažai energijos. Pvz. riebalų ląstelės energijos sunaudoja mažai, o raumenų ląstelės, esant dideliems fiziniams krūviams, energijos sunaudoja labai daug. Daug energijos naudoja nervų ląstelės, ypač esant intensyviam protiniam darbui; virškinimo sistema sunaudoja daug energijos virškindama maistą.

  • Įvairių medžiagų sintezei

Organizme vyksta nuolatinis atsinaujinimas, nes ląstelės auga, sensta, žūva, o jų vietą keičia naujos. Energija reikalinga ląstelių struktūrinių elementų sintezei.
Energijos reikia organizmo atsargoms sintetinti. Nuolat papildomos riebalų ir glikogeno atsargos, sintetinamos labai svarbios organizmui medžiagos: citokinai, fermentai, hormonai, vitaminai.

  • Termoreguliacijai

Dideli energijos kiekiai sunaudojami kūno temperatūros reguliavimui: kai šalta arba karšta.

 

Visiškai aišku, jei energijos gausime daugiau nei sunaudojame, prasidės kaupimo procesas. Daug angliavandenių organizmas sukaupti negali, vadinasi jie bus verčiami riebalais ir kaupiami trigliceridų pavidalu, o riebalų perteklius kaupsis riebalų depo. Riebalų žmogus gali sukaupti labai daug.

Jei energijos sunaudosime daugiau nei gauname, bus naudojamos organizme sukauptos atsargos. Labai paprasta!

Gavai – sunaudojai. Gavai daugiau ir nesunaudojai, turėsi atsargų. Todėl, kai sakoma, kad aš nieko nevalgau ir storėju, iš principo yra netiesa. Taip negali būti!

Norint deginti riebalus didžiausią dėmesį reikia skirti organizmo procesams, kurie daugiausia naudoja energijos ir kuriuos gali kontroliuoti bei nepadaryti žalos sveikatai.

Fizinis aktyvumas, sunaudoja labai daug energijos

Kuo didesnė jėga ir ištvermė, tuo daugiau sunaudosi energijos. Bėgsi – kalorijos degs, sustosi, kalorijų deginimas sumažės. Šiuolaikinis žmogus sporto salėje per vieną valandą sudegina apie 400 – 500 kcal ar dar mažiau. Jei po treniruotės suvalgysi šokoladuką, kalorijos grįš per vieną valandą. Nesistebėk, kad svoris nekrenta. Fizinis aktyvumas priklauso nuo tavęs, vadinasi ir riebalų deginimas priklauso nuo tavęs! Sportuok ir riebalai degs!

Kuo žemesnė aplinkos temperatūra, tuo daugiau energijos išeikvoja organizmas norėdamas palaikyti kūno temperatūrą

Gali plaukioti dvi valandas šaltame vandenyje ir deginti kalorijas, bet rizikuoji susirgti. Tai nelabai efektyvus būdas mažinti riebalus.

Baltymų sintezę didina intensyvūs fiziniai krūviai

Fizinio krūvio metu išsiskiria anaboliniai hormonai, kurie padidina baltymų sintezę. Po fizinio krūvio baltymų sintezė vyksta dar 12-74 valandų. Organizmas šitam procesui sunaudoja labai daug energijos. Sportuok, suaktyvink baltymų sintezę ir riebalai degs!

Glikogenas – rezervinis angliavandenių šaltinis, kuris naudojamas esant intensyviam fiziniam krūviui

Intensyvaus fizinio krūvio metu, ląstelė pagamina tris molekules ATP iš glikogeno, o vėliau turi sunaudoti dvi ATP, kad susigrąžintų glikogeną. Abu procesai sunaudoja daug energijos. Kuo daugiau glikogeno išnaudosi per treniruotę, tuo daugiau organizmas išnaudos energijos glikogeno resintezei. Jėgos treniruotė (su daug pakartojimų), didelio intensyvumo intervalinė treniruotė, ratinė treniruotė, kuri įtraukia į darbą didžiuosius raumenis, tiks labiausiai. Tai – didelio intensyvumo anaerobinės treniruotės, kurios stimuliuoja raumenų miofibrilių sintezę ir glikogeno sunaudojimą. Teisingai maitinkis, sportuok ir degink riebalus!

Kuo daugiau raumenų turėsi, tuo daugiau riebalų sudeginsi!